Komputery i laptopy

Produkcja płytek PCB – podstawowe informacje

• Zakładki: 394


Płytki PCB to jeden z najistotniejszych elementów produkcji urządzeń elektronicznych. To właśnie one odpowiadają w dużej mierze za ich poprawne działanie. Warto więc poznać podstawowe informacje o obwodach drukowanych i dowiedzieć się, jak wygląda proces ich produkcji.

Czym jest płytka PCB?

Płytka PCB, nazywana też obwodem drukowanym to element elektroniczny, który stanowi integralną część każdego urządzenia elektronicznego. Zarówno smartfony, smartwatche, jak i specjalisty sprzęt służący specyficznym procesom posiada obwody drukowane. 

Taka płytka zawsze składa się z materiału izolacyjnego, który dodatkowo pokryty jest folią przewodzącą. Ponadto płytka PCB wyposażona jest w sieć zaawansowanych połączeń elektrycznych, które zapewniają optymalne przewodzenie prądu. 

Jak wygląda produkcja płytki PCB?

Jeśli chodzi o płytki drukowane produkcja realizowana jest w kilku konkretnych etapach. W skład produkcji wchodzi przede wszystkim obróbka mechaniczna, chemiczna, a także szczegółowa inspekcja. W ramach obróbki mechanicznej przewiduje się separowanie oraz wiercenie poszczególnych obwodów drukowanych. Chemiczna obróbka to cynowanie, trawienie oraz nakładanie specjalnego materiału lutowniczego. Inspekcja to oczywiście weryfikacja jakości wyprodukowanej płytki PCB – zarówno w sposób elektroniczny przy wykorzystaniu zaawansowanej aparatury, jak i inspekcja optyczna realizowana przez specjalistów. 

Produkcja obwodów drukowanych jest krytycznym procesem, który determinuje przydatność płytki w szerokim zastosowaniu. Dlatego tak istotne jest, by proces produkcji był zoptymalizowany pod kątem dopływu światła, ciepła i powietrza, co zapewni najwyższą jakość produkcji.

 Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
261 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *