RTV

Telewizor UHD a 4K – czym się różnią i który warto obecnie kupić?

• Zakładki: 381


Technologia rozwija się w nieubłaganym tempie. Wielu z nas nie nadąża za wciąć pojawiającymi się zmianami i kupując nowy telewizor po dłuższym czasie, nie zdaje sobie sprawy, jakie możliwości dają obecne rozwiązania. Standard Ultra HD i 4K to obecnie najpopularniejsze propozycje od producentów telewizorów. Jeśli i Ty nie jesteś pewien, jaki telewizor wybrać, przekonaj się, czym różnią się od siebie telewizory UHD oraz 4K.

Rozdzielczość UHD a rozdzielczość 4K – czym się od siebie różnią?

Wraz z zapotrzebowaniem na coraz większe ekrany, producenci stanęli przed wyzwaniem dostosowania do ich rozmiaru rozdzielczości, która zapewni odpowiednio wysoką jakość obrazu. W związku z tym przestarzałą technologię HD Ready została początkowo wyparta przez Full HD, jednak prawdziwą rewolucję w jakości obrazu przyniosła nam rozdzielczość Ultra HD. Jest ona dwukrotnie większa od Full HD, a dodatkowo telewizory UHD wyposażone zostały w dodatkowe rozwiązania, dzięki którym zwiększono liczbę klatek, upłynniając obraz. Ponadto HDR sprawia, że biel i czerń stają się głębsze, co dodatkowo poprawia odbiór obrazu.

Rozdzielczość 4K to kolejny standard, dwukrotnie wyższy od Ultra HD i czterokrotnie wyższy od Full HD. Jeszcze większa liczba pikseli sprawia, że obraz jest jeszcze wyraźniejszy, szczegóły jeszcze lepiej widoczne, a kolory jeszcze bardziej soczyste.

Czy warto kupić telewizor UHD, a może lepszy będzie 4K?

Obecnie zdecydowana większość programów nadawana jest w rozdzielczości Full HD, która zapewnia i tak bardzo dobrą jakość obrazu. Jednak przybywa stacji, które deklarują chęć dołączenia do standardu 4K. Póki co jest jednak niewiele, a jakością 4K nie możemy się także zachwycać, grając na niektórych konsolach. Obecnie obsługuje ją konsola PS4 Pro, PS5 oraz Xbox Series X. Ponadto 4K jest także w zasięgu klientów Netflixa. Aby odbierać 4K potrzebny jest także odpowiedni przewód HDMI oraz szybkie łącze internetowe, które sprosta większym transferom.

Jeśli więc gramy na konsoli, obsługującej standard 4K, często oglądamy Netflixa lub kanały, które nadawane są w 4K, zakup telewizora 4K jest uzasadniony. Większość osób doceni jednak telewizor UHD, który będzie odpowiadał potrzebom użytkowników jeszcze przez wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solpol.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
332 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *