Po kilku latach eksploatacji komputera niemal każdy użytkownik dostrzega spadek wydajności i wyraźne spowolnienie urządzenia. Wolniejsze uruchamianie i wyłączanie się systemu oraz poszczególnych aplikacji, długi czas oczekiwania na otwarcie się strony www świadczyć może o błędach w systemie lub problemach sprzętowych. Dziś przyjrzymy się drugiemu zagadnieniu – jak sprzętowo przyspieszyć komputer?
Przyczyny spowolnienia komputera – dowiedz się, jak przyspieszyć komputer!
Za spowolnienie komputera bardzo często odpowiada zakurzenie systemu wentylacji. Zbierany miesiącami i latami kurz znacząco utrudnia efektywne chłodzenie procesora, co z kolei przekłada się na jego spowolnienie pracy. W takim przypadku należy odkurzyć komputer za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Konieczne może okazać się także wytarcie z kurzu łopatek wiatraczka chłodzącego – w tym celu należy rozkręcić obudowę komputera.
Co zrobić, gdy czyszczenie nie pomogło? Jak jeszcze przyspieszyć komputer?
Za spowolnienie pracy komputera może być odpowiedzialnych kilka czynników jednocześnie:
- zakurzenie
- wirusy
- działanie zbyt wielu aplikacji w tle
- zbyt duża defragmentacja dysku
- zbyt miała pamięć RAM
- uszkodzony dysk twardy
Jeśli czyszczenie z kurzu nie przyspieszyło komputera, warto oddać go do profesjonalnego serwisu komputerowego. Poproś specjalistów, by nie tylko zdiagnozowali problem i go naprawili, ale także by kompleksowo przejrzeli sprzęt pod kątem wszelkich problemów, utrudniających pracę. Dzięki temu Twój komputer będzie Ci służył bezproblemowo jeszcze wiele miesięcy, a nawet lat.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Copi-Flex.
Fot. Shutterstock.