Krótkofalówka to urządzenie, które służy do komunikowania się i bardzo często zastępuje telefon, szczególnie jeśli osoba, z którą chcemy się połączyć, znajduje się w niedalekiej odległości. Przy jej pomocy, możliwe jest nawiązanie kontaktu z drugim człowiekiem nawet tam, gdzie zasięg sieci komórkowej jest bardzo słaby lub w ogóle go nie ma. Krótkofalówki cieszą się powodzeniem wśród różnych branż, szczególnie takich jak budowlana, ochroniarska. Niemniej jednak, z urządzenia tego mogą korzystać tak naprawdę wszyscy, ponieważ jest bardzo przydatne.
Określ przeznaczenie krótkofalówki
Na samym początku musisz jasno określić do czego krótkofalówka będzie Ci potrzebna. Jeśli potrzebujesz tego urządzenia do wykonywania pracy, prawdopodobnie będzie Ci potrzebny solidny model z większym zasięgiem oraz dłuższym czasem pracy baterii. Jeżeli krótkofalówka będzie używana w różnych warunkach atmosferycznych, np. podczas deszczu, wybierz taką, która będzie wodoodporna. Musisz wiedzieć czego dokładnie potrzebujesz, a następni dobrać odpowiedni model do swoich preferencji.
Wybierz odpowiednie częstotliwości radiowe
Do zakupu krótkofalówki niezbędne jest posiadanie minimalnej wiedzy na temat częstotliwości radiowych. Wyróżniamy tutaj częstotliwość VHF (bardzo wysoka) oraz UGF (ultra wysoka). Krótkofalówka, która wyposażona jest w VHF może pokonywać większe odległości, ponieważ fale VHF są dłuższe. Bardziej popularne są krótkofalówki UHF, ponieważ krótsze fale mogą przenikać przez przeszkody, takie jak np. grube betonowe ściany. Jak się jednak okazuje, w przypadku tych drugi częstotliwości, przeszkodą dla nich może być grube szkło.